88th Stratford Shoal Race
Final Scratch Sheet

Class Specific Report:   
    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: 1. Stratford Shoal Light Course
 Division: PHRF 
   Division 1: PHRF - less than 50
   1.   USA 404 Arcadia Karin Leidel Seawanhaka Yacht Club New York, NY, USA Custom 70 -24.0
   2.   USA 51552 Magic Kenneth Laudon AYC/STC Croton on Hudson, NY, USA Santa Cruz 52 52 -33.0
   3.   USA 60739 Scylla Markus Lahrkamp American Yacht Club Rye, NY, USA Dehler 46 46 27.0
   4.   USA 407 Sundari Barry Gold American Yacht Club Mamaroneck, NY, USA Farr 400 38.7 -21.0
   5.   USA 60874 Xpatriate Peter Grueterich Riverside Yacht Club Riverside, CT, USA Xyacht XP44 44 6.0
 
   Division 2: PHRF 50 - 80
   1.   USA 60592 Bellatrix Deric Hetzel YRALIS Irvington, NY, USA Salona 41 41 60.0
   2.   USA 60351 Blue Fire Mark Parry Riverside Yacht Club Riverside, CT, USA Summit 35 35 51.0
   3.   USA 29 El Diablo Robert Fryer American Yacht Club Cos Cob, CT, USA FT 10M 33 51.0
   4.   USA 10104 First Light Dana OBrien Riverside YC Riverside, CT, USA Tartan 101 33 78.0
   5.   USA 71 Red Stripe Daniel DelBello American Yacht Club Quaker Hill, CT, USA Flying Tiger 10m 33 54.0
   6.   43681 (S) Sawtooth (S) Peter Schmiedeck - SHYC SHYC Weston, CT, USA Thomas 35 35 75.0
   7.   67 Spirit of '76 Alan Borst AYC Mamaroneck, NY, USA C&C 115 37.8 75.0
 
   Division 3: PHRF - Doublehanded
   1.   USA 40866 Black Mallard Tracy McRoberts Seawanhaka Glen Cove, NY, USA Cardinal 46 46 102.0
   2.   USA 51506 Exuberance Chris Eichmann Riverside Yacht Club Greenwich, CT, USA X-442 44 45.0
   3.   USA 164 Lucida Barry Purcell none Norwalk, CT, USA J 27 27.5 132.0
   4.   USA 52 Rascal Rory Cumming Norwalk Yacht Club Norwalk, CT, USA Dehler 38c 38 60.0
   5.   USA 619 SCAPEGOAT James Reichel Lloyd Harbor YC West Islip, NY, USA J 105 34.5 90.0
   6.   USA 14 Thin Man Todd Aven City Island YC / Storm Trysail Club Brooklyn, NY, USA J 92 30 114.0
 
   Division 4: PHRF 81 - 99
   1.   36514 Eclipse Paul Kueffner Pequot Yacht Club Southport, CT, USA J/36 36' 87.0
   2.   USA 60468 Gemini James Coffman CPYC/NYYC Westport, CT, USA Hanse 375 37.25 99.0
   3.   USA 81 Nevermore Ken & Drew Hall Riverside YC Riverside, CT, USA J 88 29 81.0
   4.   175 Strange Brew Eben Walker Riverside YC Riverside, CT, USA J 105 34.5 90.0
   5.   USA 4444 Surface Tension Lou Melillo Atlantic Highlands YC Middletown, NJ, USA Beneteau First 36.7 36 87.0
   6.   USA 324 Young American-324 (YCC) Young American YASA Rye, NY, USA J 105 34.5 90.0
 
   Division 5: PHRF > 99
   1.   USA 234 Argo Boris Keselman RUSSAILYC Brooklyn, NY, USA Catalina 400 40 114.0
   2.   USA 203 Ariadna Steve Losik Russsail New York, NY, USA Catalina 400 40 117.0
   3.   USA 161 Chicken Wing Mike Chapell Breakwater Irregulars Stamford, CT, USA Ranger 33 33.17 165.0
   4.   USA 51950 Duet Andrian (Andy) Lubimov Glen Island Yacht Club Scarsdale, NY, USA Sun Fast 37 37.33 117.0
   5.   USA 222 Eagle Ernie Bivona City Island Yacht Club Towaco, NJ, USA X-332 33.8 108.0
   6.   USA 52386 Eclipse Marc Berkowitz YRA LIS Scarsdale, NY, USA Sabre 386 38.7 117.0
   7.   USA 53333 Gringo Michael McGuire Stamford Yacht Club Stamford, CT, USA Pearson 37 37 117.0
   8.   USA 41426 Southern Cross Brian Higgins CPYC Norwalk, CT, USA Frers 33 33 111.0
 
   Division 6: Plus One
   1.   USA 11204 Dauntless Arthur Hanlon American Yacht Club Rye, NY, USA J/112e 36 45.0
   2.   USA 110 FiveEast Frank Sess YRALIS Northport, NY, USA Beneteau First 36.7 36 81.0
   3.   USA 52554 Jamala IV Hamish Young Old Greenwich YC Old Greenwich, CT, USA Beneteau First 36.7 36 81.0
   4. Doyle Sailmakers  USA 12235 Summer Grace Kevin Kelley Riverside Yacht Club Riverside, CT, USA J 122 40' 27.0
   5.   USA 316 Wave Rider Benoit & Victor Ansart Riverside Yacht Club/OGYC Old Greenwich, CT, USA Farr 30 30 51.0
 
 
Racing Area: 2. Cable and Anchor Matinicock Course
 Division: PHRF 
   Division 7: PHRF - Non-Spinnaker 115 or less
   1.   60665 Brisa David Messenger SHYC Westport, CT, USA Jeanneau 409 40 114.0
   2.   51478 Mariah Chris Lange Riverside Yacht Club Old Greenwich, CT, USA Beneteau First 40.7 39.25 60.0
   3.   USA 63136 Shining Star Steve Hayes Old Greenwich YC Cos Cob, CT, USA Farr 33 33 105.0
   4.   52315 TOMBOY Tom Riles Riverside YC Riverside, CT, USA Sweden 45 46 69.0
   5.   USA 8 Tonic Steve Lukens Riverside Yacht Club Riverside, CT, USA Beneteau First 35 35 75.0
 
   Division 8: PHRF - Non Spinnaker 116 and over
   1.   USA 60327 Carpe Diem Blazej Cichy GBYC Cos Cob, CT, USA Beneteau First 235 23.33 210.0
   2.   CAN 131313 Kekoa Luke Wakeman Ponus Yacht Club Halifax, NS, CAN Tartan 38 38 117.0
   3.   USA 3972 Mariah John Stomber New York Yacht Club New Canaan, CT, USA C&C 35 34.67 126.0
   4.   USA 1968 Old School Karen Martinez Riverside Yacht Club RIVERSIDE, CT, USA J 24 24 174.0
   5.   USA 51101 On The Mark II Marc Luxemburg Norwalk YC New York, NY, USA Hunter 35.5 35'7 144.0
   6.   USA 138 Roo Gary Tarnoff Breakwater Irregulars Stamford, CT, USA C&C 33-2 32.58 135.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019