2020 Grenada Sailing Week
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
    Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Grenada Sailing Week
 Division: CSA 
   CSA - Spinnaker
   1.   GRN 2005 Category 5 Richard Szyjan PCYC St George's, GRN Hobie 33 Mod 32  
   2.   TRI 20 C-MOS Norman Da Costa TTYA Diego Martin, TNT Soveral 42 42  
   3.   ANU 112 Cricket with Anjo Insurances Sandy Mair Antigua YC St. John's, Antigua and Barbuda, ANU Beneteau First 35 35  
   4.   TRI 10 Dingolay Mark Chapman Trinidad & Tobago Sailing Association Laventille, Port of Spain, TRI LS 10 (Tartan 10) 10m  
   5.   SWE 450 Emily of Cowes Richard Oswald RORC Winchester, Hants, UK Elan 450 13.6  
   6.   GBR 1321L Escapado Germaine Williams RORC London, GBR First 40.7 11.93  
   7.   GBR 9949T Fireball Chris Clark RORC Cowes, Isle of Wight, GBR First 40.7 11.9  
   8.   TRI 547 Jaguar Peter Morris T&T Sailing Association Port of Spain, Maraval, TRI Frers 43 43  
   9.   GBR 2729R JellyFish Lucy Jackson N/a Locksheath, Hampshire, UK Sunfast 3600 11.25m  
   10.   FRA 51 La Morrigane Jean-Fran├žois Terrien CN Le Neptune Trois Ilets, Martinique, FRA Surprise 7,65m  
   11.   ANT 104 Liquid Pamela Baldwin AYC Jolly Harbour, ANU J 122 40  
   12.   GBR 1376R Optimus Prime Yuri Fadeev RORC, RMYC, Kabestan Brighton, East Sussex, GBR Beneteau First 40 13.26  
   13.   FRA 972 Perseverare Diabolicum Jean Michel Figueres CN Neptune Sainte Anne, Martinique, FRA Farr 40 12.41  
   14.   GBR 946R Runaway Norman Chessman Royal Lymington/Town Lymington, Hampshire, UK IMX 40 40  
   15.   6849 Spirit of Juno Peter Anthony Antigua Falmouth, St. Pauls, ANT Farr 65 18  
   16.   ANU 911882 TAZ Bernard Evan-Wong AYC St. John's, ANU RP 37 37  
   17.   GBR 5058R The Project Andrew Budgen warsash sc Fareham, Hampshire, UK Sigma 38 38  
   18.   CAN 8 Touch2Play Racing Rob Butler Collingwood Yacht Club Collingwood, Ont, CAN Reflex 38 38  
   19.   TRI 1 Wajang Darcy Carr Trinidad and Tobago Sailing Association Diego Martin, TRI Beneteau First 10 10.35m  
   20.   BAR 121 Whistler Peter Lewis Barbados Yacht Club Lodge Hill, St. James, BAR J 121 40  
 
   CSA - Non-Spinnaker
   1.   CAN 369 Elysium V Stephen Masson Highland Yacht Club Ajax, ON, CAN C&C 34 33.5  
   2.   TRI 96 Petit Careme Edward Kacal TTSA St. Joseph, TRI Beneteau First 38 38  
   3.   AUT 24 Rasmus Dieter Huppenkothen Bregenzer Segel Club Wien, AUT Swan 43 43  
   4.   The Monty Jeff Montgomery None London, Kensington Chelsea, GBR Beneteau Oceanis 62 62  
 
   Carriacou Sloop
   1.   GRN 1 Free In St Barths Danny Donelan Grenada Yacht Club St George's, GRN Carriacou Sloop 43  
   2.   1 Savvy Danny Donelan Grenada Yacht Club St George's, GRN Carriacou Sloop 43  
   3.   GND 3 Zemi Danny Donelan Grenada Yacht Club St George's, GRN Carriacou Sloop 43  
 
   Bareboats
   1. Doyle Sailmakers  Shangri La Jonathan Gittens Barbados Yacht Club Christ Church, BAR Morgan 41 Out Island Sloop 41  
 
 
 Division: One Design 
   J 24
   1.   GRN 4167 Die Hard Robbie Yearwood GYC St George's, St George, GRN J 24 24
   2.   BAR 3915 Fadeaway Gus Reader Barbados Yacht Club St. John, BAR J 24 24
   3.   TRI 2343 Frigate Richard Amerling SGU Yacht Club New York, NY, USA J 24 24
   4.   LCA 1132 Jabal Nick Forsberg St Lucia Yacht Club Gros Islet, LCA J 24 24
   5.   bar202 Shakin Jeff Fisher GYC St. Georges, gnd J-24 24
 
 
Racing Area: Grenada Sailing Week - Classics
 Division: CSA 
   Classics
   1.   18 Sea Swan Bronwen McKiever Lower Woburn St. George's, GND Morgan 34 34  
   2.   17 The Blue Peter Mathew Barker RCYC Sheffield, UK Alfred Mylne 65 65  
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020