2013 58th Anniversary Indian Harbor Stratford Shoal Race
Final Scratch Sheet

Class Specific Report:   
    Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Long Course
 Division: IRC 
  Class 1: IRC
   1.   USA 51000 Bombardino James Sykes American Yacht Club New York, NY, USA Santa Cruz 52 53 1.212
   2.   USA 51552 Magic Kenneth Laudon American Yacht Club Croton on Hudson, NY, USA Santa Cruz 52 52 1.212
   3.   USA 52238 RĂ¡gana Darius Peleda CPYC Westport, CT, USA Cape Fear 38R 38 1.075
 
 
 Division: PHRF 
  Class 2: PHRF - Doublehanded
   1.   USA 50343 Choucas Frederic Cosandey Stuyvesant YC New York, NY, USA Jeanneau SF 36 36.5 96.0
   2.   USA 60161 Flashpoint Adrian Little Cedar Point Westport, CT, USA J 100 33 84.0
   3.   USA 50622 Mireille Hewitt Gaynor Pequot / STC Fairfield, CT, USA J 120 40 45.0
   4.   USA 52810 Poeske Richard Donn Larchmont Yacht Club THornwood, NY, USA Beneteau First 42 42 75.0
   5.   USA 39534 Skye Ty Anderson Riverside YC/ STC Riverside, CT, USA Farr 395 40 27.0
   6.   USA 323 Stratos Marcus Wunderlich Jersey City, NJ, USA J 105 34.5 90.0
   7.   USA 3306 Wildeyes Michael Millard Indian Harbor Stamford, CT, USA Quest 30 30 90.0
 
  Class 3: PHRF Spinnaker 90 and Under
   1.   USA 3503 Alliance Dominick Porco American/NYAC New York, NY, USA Summit 35 35 54.0
   2.   USA 40044 Bellerophon Rick and Skip Sinclair Indian Harbor YC Greenwich, CT, USA Farr 40 OD 40 -6.0
   3.   CAN 5 Carbonado John & Matthew Barry Riverside Yacht Club Riverside, CT, USA MC 38 38 -24.0
   4.   USA 206 Coyote Bill Clemens Inidan Harbor YC Riverside, CT, USA Megles 32 32 18.0
   5.   USA 25559 Eagle Steven Levy Indian Harbor YC/NYYC Greenwich, CT, USA J 120 40 45.0
   6.   USA 60342 Matador Dale and Michael McIvor Pequot Yacht Club(T1) & NYYC Southport, CT, USA J 133 43 15.0
   7.   USA 60628 Max Moritz Hilf New York, NY, USA Pogo 10.5 34 39.0
   8.   USA 60260 MIlky Way Alexander Natanzon Huguenot YC Upper Saddle River, NJ, USA Dufour 40 40 ft 78.0
   9.   USA 122 Shooting Star Steve Cain Huguenot Yacht Club/STC Larchmont, NY, USA Beneteau First 36.7 36 87.0
   10.   USA 32006 Six Brothers Chris Kramer NYYC/AYC Danbury, CT, USA C-32 32 51.0
   11.   USA 175 Strange Brew Randy Bourne Riverside YC Old Greenwich, CT, USA J 105 34.5 87.0
   12.   USA 52559 Tenacity Samuel Fuller Norwalk Yacht Club Darien, CT, USA Beneteau First 44.7 44.83 33.0
   13.   USA 39 Zuma Steve Chronert Riverside YC Old Greenwich, CT, USA J 109 35 57.0
 
  Class 4: PHRF Spinnaker 91 and Above
   1.   USA 77287 Attractive Nuisance Jonathan Nye Indian Harbor YC Old Greenwich, CT, USA Olson 30 30 108.0
   2.   USA 385 Clean Slate Marc Berkowitz Scarsdale, NY, USA J 105 34.5 93.0
   3.   USA 77496 Fin II Thomas O'Connell Riverside YC Riverside, CT, USA Olson 30 30 111.0
   4.   USA 42569 IBIS Britt Whelpley Noroton Yacht Club West Redding, CT, USA Bristol 38.8 38.40 141.0
   5.   USA pending Jamala IV Hamish Young Old Greenwich YC Old Greenwich, CT, USA Beneteau 36.7 36 135.0
   6.   USA 40224 Karjala Markus Lahrkamp American Yacht Club Rye, NY, USA Jonmeri 40 40 105.0
   7.   USA 52994 Maudelayne Frederick Heerde Larchmont Yacht Club New Rochelle, NY, USA X-34 34 99.0
   8.   USA 25416 Ropeburn Tim O'Brien Northport Northport, NY, USA J 105 34.5 93.0
   9.   USA 23746 Snow Goose William Robinson Stamford Yacht Club Stamford, CT, USA F & C Ketch 44 135.0
 
 
Racing Area: Short Course to Eaton's Neck
 Division: PHRF 
  Class 5: PHRF Non-Spinnaker 120 and Under
   1.   USA 41437 Celebration (II) Sea Scout Ship 6 Sea Scouts Norwalk, CT, USA Tripp 37 37 96.0
   2.   USA 39515 Elan Kent Holden Indian Harbor Riverside, CT, USA Farr 395 39.5 27.0
   3.   USA 60468 Gemini James Coffman Cedar Point Yacht Club Westport, CT, USA Hanse 375 37.25 120.0
   4.   131313 Kekoa Luke Wakeman OGYC Greenwich, CT, CAN Tartan 38 38 120.0
   5.   USA 30 Nevermore Ken Hall Riverside YC Riverside, CT, USA J 100 32.8 93.0
   6.   Q 10 Nor'easter Ted & Shelia Graves Indian Harbor YC Stamford, CT, USA Alden Q-Class 49'11 99.0
   7.   USA 63136 Shining Star Steve Hayes Old Greenwich YC Cos Cob, CT, USA Farr 33 33 111.0
   8.   USA 51241 South Wind Walter & Joy Pierson Indian Harbor Yacht Club Stamford, CT, USA Swan 44 44' 96.0
   9.   USA 273 Synchronicity Ed Hogan Noroton Yacht Club Darien, CT, USA X-332 33 114.0
 
  Class6: PHRF Non-Spinnaker 121 and Above
   1.   USA 56 Alastor Rufus Blocksidge US Sailing Huntington, ny, USA Cal 35 35 138.0
   2.   USA 143 Freebird Jake Kramer Indian Harbor YC New York, NY, USA Pearson 34 33'10 153.0
   3.   USA 32458 Janifferjil Jane Bergere Norwalk Yacht Club New York City, NY, USA Sabre 34 34 159.0
   4.   51101 On The Mark II Marc Luxemburg Norwalk YC New York, NY, USA Hunter 35.5 35'7 150.0
   5.   USA 1358 Silver Fox Jasjeet Sood Indian Harbor YC Riverside, CT, USA J 24 24 174.0
   6.   USA 60194 Snappy Ove Haxthausen Stamford YC Stamford, CT, USA Tartan 33 33.7 177.0
   7.   USA 30736 Tecumseh Donald Rotzien Indian Harbor Greenwich, CT, USA C&C 36 35'8 144.0
   8.   USA 89 Veronica Ed Tella Breakwater Irregulars Wilton, CT, USA Islander Bahama 30 30 183.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019