2020 Star Zag Cup Masters
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
    Bow Sail Number Yacht Name Skipper/Crew Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Zag Cup Masters
 Division: One Design 
   Star
   1. 80   USA 8000 8000 Arthur Anosov (Masters) / Andrey Shafranyuk Scuttlebut Ruskin, FL, USA Star 22
   2. 51   USA 8459 8459 Peter Vessella (Grand Master) / Phil Trinter BBYC/St Francis YC Miami, FL, USA Star 22
   3. 88   POR 8502 8502 John Orneberg (Masters) / Afonso Domingos CNCascais Lisbon, Lisbon, POR Star 6.7m
   4. 32   DEN 8532 African Queen Jørgen Schönherr (Grand Master) / Markus Koy Køge Sejlklub Strøby, Stevns Kommune, DEN Star 22
   5. 72   BRA 8477 Aninha Admar Gonzaga Neto (Masters) / Ronald Seifert Iate Clube do Rio de Janeiro - ICRJ Brasília, DF, BRA Star 22
   6. 84   USA 8484 Baraja blue Larry Whipple (Exalted Grand Master) / Austin Sperry Coral Reef Port Ludlow, WA, USA Star 22
   7. 21   USA 8521 Big Jim Mike Hecky (Grand Master) / Stuart MacIntosh Brant Beach YC Ewing, NJ, USA Star 22
   8. 9   USA 8509 Danilu Augie Diaz (Grand Master) / Henry Boening Coral Reef Y.C./Biscayne Bay Y.C. Miami, FL, USA Star 22
   9. 78   SWE 7978 Fridolin Ingvar Krook (Exalted Grand Master) / David Nogén KSSS Stockholm, SWE Star 6.7m
   10. 91   USA 8291 Ga Yao William Swigart (Grand Master) / Brian Fatih Royal Hong Kong Hong Kong, n.a., HKG Star 22
   11. 13   USA 8530 Grinch Bert Collins (Masters) / Guy Avellon CRYC/Annapolis YC Annapolis, MD, USA Star 6.7m
   12. 58   SWE 8358 Lobster Lars Ahlstrom GKSS Gothenburg, SWE Star 6.7m
   13. 20   DEN 8415 My-Way Frank Berg (Exalted Grand Master) / Marcel Andre Beltz Hellerup. Yacht Club Copenhagen, Hellerup, Den Star 6.7m
   14. 41   ITA 8341 Q Tom Sessions (Masters) / Thad Brej Cleveland Yachting Club Rocky River, OH, USA Star 22
   15. 22   USA 8490 Sonya John Chiarella (Exalted Grand Master) / Nick Pro Lake Sunapee Sunapee, NH, USA Star 22
   16. 43   GBR 8443 Star Tony Rey (Masters) / Ante Razmilovic YCCS USA Star 22  
   17. 50   SER 8361 Star Stefan Lehnert (Grand Master) / Kilian Weise Weser YC USA Star 22  
   18. 11   USA 8312 Star Tony Herrmann (Exalted Grand Master) / Mark Herrmann Racine YC USA Star 22  
   19. 55   USA 8555 Star John Dane III (Grand Master) / Tim Ray Pass Christian YC USA Star 22  
   20. 111   USA 8536 Star Kevin McNeil (Grand Master) / Rick Burgess Annapolis YC USA Star 22  
   21. 44   USA 8448 Stella John MacCausland (Masters) / Arnis Baltins Cooper River Yacht Club Collingswood, NJ, USA Star 22
   22. 35   SWE 8535 SWE 8535 Tom Lofstedt (Grand Master) / Johan Tillander Royal Swedish Yacht Club Stockholm, SWE Star 22
   23. 46   USA 8546 ZSR Shane Zwingelberg (Masters) / Pedro Trouche AYC/SSA Catonsville, MD, USA Star 22
 
 


2020 Star Zag Cup Masters
Preliminary - Sub-Class Scratch Sheet

    Bow Sail Number Yacht Name Skipper/Crew Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Zag Cup Masters
 Division: One Design  
     Star - Exalted Grand Master
   1. 84   USA 8484 Baraja blue Larry Whipple / Austin Sperry Coral Reef Port Ludlow, WA, USA Star 22
   2. 78   SWE 7978 Fridolin Ingvar Krook / David Nogén KSSS Stockholm, SWE Star 6.7m
   3. 20   DEN 8415 My-Way Frank Berg / Marcel Andre Beltz Hellerup. Yacht Club Copenhagen, Hellerup, Den Star 6.7m
   4. 22   USA 8490 Sonya John Chiarella / Nick Pro Lake Sunapee Sunapee, NH, USA Star 22
   5. 11   USA 8312 Star Tony Herrmann / Mark Herrmann Racine YC USA Star 22  
 
     Star - Grand Master
   1. 51   USA 8459 8459 Peter Vessella / Phil Trinter BBYC/St Francis YC Miami, FL, USA Star 22
   2. 32   DEN 8532 African Queen Jørgen Schönherr / Markus Koy Køge Sejlklub Strøby, Stevns Kommune, DEN Star 22
   3. 21   USA 8521 Big Jim Mike Hecky / Stuart MacIntosh Brant Beach YC Ewing, NJ, USA Star 22
   4. 9   USA 8509 Danilu Augie Diaz / Henry Boening Coral Reef Y.C./Biscayne Bay Y.C. Miami, FL, USA Star 22
   5. 91   USA 8291 Ga Yao William Swigart / Brian Fatih Royal Hong Kong Hong Kong, n.a., HKG Star 22
   6. 50   SER 8361 Star Stefan Lehnert / Kilian Weise Weser YC USA Star 22  
   7. 55   USA 8555 Star John Dane III / Tim Ray Pass Christian YC USA Star 22  
   8. 111   USA 8536 Star Kevin McNeil / Rick Burgess Annapolis YC USA Star 22  
   9. 35   SWE 8535 SWE 8535 Tom Lofstedt / Johan Tillander Royal Swedish Yacht Club Stockholm, SWE Star 22
 
     Star - Masters
   1. 80   USA 8000 8000 Arthur Anosov / Andrey Shafranyuk Scuttlebut Ruskin, FL, USA Star 22
   2. 88   POR 8502 8502 John Orneberg / Afonso Domingos CNCascais Lisbon, Lisbon, POR Star 6.7m
   3. 72   BRA 8477 Aninha Admar Gonzaga Neto / Ronald Seifert Iate Clube do Rio de Janeiro - ICRJ Brasília, DF, BRA Star 22
   4. 13   USA 8530 Grinch Bert Collins / Guy Avellon CRYC/Annapolis YC Annapolis, MD, USA Star 6.7m
   5. 41   ITA 8341 Q Tom Sessions / Thad Brej Cleveland Yachting Club Rocky River, OH, USA Star 22
   6. 43   GBR 8443 Star Tony Rey / Ante Razmilovic YCCS USA Star 22  
   7. 44   USA 8448 Stella John MacCausland / Arnis Baltins Cooper River Yacht Club Collingswood, NJ, USA Star 22
   8. 46   USA 8546 ZSR Shane Zwingelberg / Pedro Trouche AYC/SSA Catonsville, MD, USA Star 22
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020