2019 SPYC Ted Irwin Memorial Fall Bay Race
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Fall Bay Race
 Division: PHRF 
   PHRF - Spinnaker A
   1.   USA 83170 Alphadog Gordon Latrobe Davis Island Yacht Club Palm Harbor, FL, USA SR 33 33.2 60.0
   2.   155 Arista Jody Abrams SPYC Lakewood Ranch, FL, USA Melges 32 32 27.0
   3.   USA 46453 Chip's All In Chip Merlin SPYC USA B-32 32 63.0
   4.   USA 40037 Pendragon Mike Kayusa Davis Island Yacht Club FtMyers, FL, USA Farr 40 40 0.0
   5. 69 Quantum Sails  USA 169 Shambhala J A Booker Davis Island Yacht Club St. Petersburg, FL, USA Melges 32 32 27.0
   6. North Sails  USA 7 Silver Surfer Mistele / Ford St. Petersburg Yacht Club St. Petersburg, FL, USA J 112e 36 63.0
   7.   USA 50596 Southern Cross Thomas Conwell St. Petersburg Yacht Club Fort Meyer, FL, USA N/M 46 46.6 -12.0
   8. 18   USA 180 Volpe George Haynie Davis Island Yacht Club Tampa, FL, USA Melges 32 32 27.0
   9.   USA 42341 Warrior Grant Dumas St. Petersburg Yacht Club Gulfport, FL, USA Tripp 38 38 57.0
   10. Doyle Sailmakers  USA 39523 Wasabi Eric Lopez US Sailing Palm Harbor, FL, USA Farr 395 39.5 51.0
 
   PHRF - Spinnaker B
   1.   USA 40980 Back OFF Tony Barrett SPSA St. Petersburg, FL, USA Soverel 33 33 87.0
   2.   USA 93 Breezin Bayou Stephen Mitcham Davis Island Yacht Club Saint Petersburg, FL, USA J 105 34.5 78.0
   3.   USA 420 E.L.E Matt Braun Tim Landt St. Petersburg Yacht Club Tierra Verde, FL, USA J70 22 117.0
   4.   USA 83198 Fire & Ice George Cussins Davis Island Yacht Club Apollo Beach, FL, USA J 105 34.5 87.0
   5.   USA 15 Gimmi Shelter Lon Ethington St. Petersburg Yacht Club St. Petersburg, FL, USA martin 243 24 69.0
   6.   USA 11 Tack Tick Michael Siedlecki St. Pete Sailing Association St. Petersburg, FL, USA Martin 243 24 69.0
   7.   USA 7170 Volcano Donald Rychel Davis Island Yacht Club Tampa, FL, USA Tripp 26 26 117.0
   8.   USA 40688 YardGoat Jamie Myers Brent Bacon Davis Island Yacht Club Tampa, FL, USA Soverel 33 87.0
 
 
Racing Area: Fall Bay Race - Cruiser
 Division: PHRF 
   PHRF - Cruiser
   1.   USA 425 After You John Gardner Tampa Sailing Squadron Brandon, FL, USA Mark II 38 219.0
   2.   USA 946 Magic Dragon Tony Johnson US Sailing Treasure Island, FL, USA Cheoy Lee 43 267.0
   3.   304 Surge Charles Archer St. Pete Sailing Association St. Petersburg, FL, USA Compass 47 47 175.0
   4.   US 38 XTC Thomas Glew St. Petersburg Yacht Club St. Petersburg Yacht Club, FL, USA Beneteau Oceanis 461 46 155.0
 
 
Racing Area: Fall Bay Race - Racer/Cruiser
 Division: PHRF 
   PHRF - Racer/Cruiser
   1.   USA 53311 Abeona Joseph Toth St. Petersburg Yacht Club St Petersburg, FL, USA Morgan 36-5 36 90.0
   2.   GBR 477T Freedom of Hamble Ward Passmore US Sailing St. Petersburg, FL, USA Beneteau First 47.7 48 24.0
   3.   USA 8484 Liquid Time Gail Heausler Davis Island Yacht Club Tampa, FL, USA Beneteau 40 39.83 114.0
   4.   USA 038 Mi SueƱo D/C Ron Kinney / Holanda Manzano SPYC & SPSA St. Petersburg, FL, USA Morgan 44cc N/M 44 123.0
   5.   USA 48 Prime Plus Frank Hanna/ Mark Requa Boca Ciega Yacht Club Redington Shores, FL, USA Beneteau 445 44 96.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019