2022 Helly Hansen Sailing World Regatta Series - St. Petersburg
Final Scratch Sheet

Class Specific Report:   
    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: HHSWRS Circle A
 Division: One Design 
   J 24
   1.   USA 4808 Blondie Terry Anderson Duluth yacht club Duluth, Mn, USA J 24 24 ft
   2.   USA 5208 Bogus George Braddon Canandaigua Yacht Club Victor, NY, USA J 24 24
   3.   USA 49 Ice Cube Michael Quaid Malletts Bay Boat Club Williston, VT, USA J 24 24
   4. 32   USA 2502 Mustache Ride Nadia Daggett Davis Island Yacht Club Lutz, FL, USA J 24 24
 
   Lightning
   1.   USA 15499 15499 Jody Starck Buffalo Canoe Club Buffalo, NY, USA Lightning 19
   2.   15582 15582 (Mixed Plus Division) Tanner Probst Buffalo Canoe Club Lakewood, OH, USA Lightning 19
   3. 06   USA 15590 15590 Steven Davis Denver Sailing Association Denver, CO, USA Lightning 19
   4.   14642 Almost Red Raymond Gresham Columbia Sailing Club Columbia, SC, USA Lightning 19
   5.   USA 9 Atomic Lightning Thomas Allen BCC Buffalo, NY, USA Lightning 19
   6.   14444 Bud Lightning Tom King Henderson Harbor Manlius, NY, USA Lightning 19
   7.   15255 Bullship Mike Mergenthaler Lake Norman YC Cornelius, NC, USA Lightning 19'
   8.   USA 15206 Daddy's Little Girlz (Mixed Plus Division) William Hofmeister Harbor Island Yacht Club Wartrace, TN, USA Lightning 19
   9.   USA 15561 Danilu Augie Diaz Coral Reef Y. C./Biscayne Bay Y.C. Miami, FL, USA Lightning 19
   10.   15595 Hard Asset Joshua Goldman Cedar Point Westport, US, USA Lightning 19
   11. 23   USA 15532 Infinity (Mixed Plus Division) Debbie Probst BCC Indian Rocks Beach, FL, USA Lightning 19
   12.   14752 Raging Bull John Bauman Southampton Yacht Club Miami Beach, FL, USA Lightning 19
   13.   USA 11307 Red Solo Cup (Mixed Plus Division) Joel Humphrey Pontiac Yacht Club Gulf Breeze, FL, USA Lightning 19
   14. 39   USA 15611 Team PatStrong David Starck BCC Amherst, NY, USA Lightning 19
   15.   USA 15496 The Martian Marvin Beckmann Houston Yacht Club La Porte, TX, USA Lightning 18'
   16.   USA 14688 USA 14688 William T. Jones Jr YIYC Yonges Island, SC, USA Lightning 19
   17. 21   USA 15507 Veggie Sub Ched Proctor Cedar Point Yacht Club Southport, CT, USA Lightning 19
   18. 08   USA 15181 What kind of gone Matt Fisher hoover Sailing Club Westerville, OH, USA Lightning 19
 
   Melges 15
   1.   USA 169 Bubbles Marlene Plumley Eastport Yacht Club Annapolis, MD, USA Melges 15 15
   2.   USA 219 Electric Pickle Mike Schroff Chicago Corinthian Yacht Club Chicago, IL, USA Melges 15 15
   3.   USA 295 Gone Pecan John Loe AYC SYC Annapolis, MD, USA Melges 15
   4.   USA 242 GooBerry Carrie Webb Chicago Corinthian Yacht Club Park Ridge, IL, USA Melges 15 15
   5.   244 N/A Gerrie Gresham Columbia Sailing Club Leesville, SC, USA Melges 15 15
   6.   USA 215 One Too Many John Schellenbach Chicago Corinthian Yacht Club Chicago, IL, USA Melges 15 15
   7.   USA 22 Stiletto Mafiosa Taz Coffey SSA Fayetteville, GA, USA Melges 15
   8.   USA 141 Sycho Siblings Revisted David Parshall Columbia Sailing Club Gilbert, Sc, USA Melges 15 15
   9.   USA 147 Unknown Error James Shipley Sheridan shore yc Chicago, Il, USA Melges 15 15
   10.   USA 262 USA 262 Mark Allen Pontiac Yacht Club Waterford, MI, USA Melges 15 15
   11.   USA 288 USA 288 Kevin Meier na Harbor Springs, MI, USA Melges 15 15
   12.   USA 297 USA 297 Rob Britts Davis Island YC St Petersburg, FL, USA Melges 15 15
 
   S2 7.9 (Midwinter Championship)
   1.   497 APEX Kent/Kevin Picknell/Lemonds Portland Yacht Club/Grosse Ile Yacht Club Grosse Ile, MI, USA S2 7.9 26
   2.   242 Challenge Mickey & Chris Nielson IBYC Racine, WI, USA S2 7.9 25'11
   3.   40387 Craic’n Larry Harrington Lake Monroe Sailing Association Oviedo, FL, USA S2 7.9 25.10
   4.   USA 487 Greggarious 2 David Barrer Mickey Gregg DCSC Louisville, KY, USA S2 7.9 26
   5. North Sails  USA 228 High n Tight Steven Wickert Titletown USA Oconto Falls, WI, USA S2 7.9 25'11"
   6.   USA 484 Horizon Bob & Lisa Fleck Fishing Bay Yacht Club Deltaville, VA, USA S2 7.9 25.9
   7.   USA 32 Just One More Jeff Mootz / Michael Doyle Wayzata Le Sueur, MN, USA S2 7.9 25'11"
   8. 28 Quantum Sails  USA 432 K2 Jeff Padnos MBYC Holland, MI, USA S2 7.9 26
   9.   USA 520 Matros Tom Bryant MBYC Holland, MI, USA S2 7.9 25 11
   10.   USA 496 Rebel John Spierling SYC Shelby Twp, MI, USA S2 7.9 25’11””
   11.   USA 174 Ripple Chris Zitelli DCSC Louisville, KY, USA S2 7.9 26
   12.   USA 544 Scratch Paul Latour Percy Priest & HIYC Old Hickory, TN, USA S2 7.9 26
   13.   USA 518 Straight Up Jeff Danahauer Michigan City Yacht Club Owensboro, KY, USA S2 7.9 26
   14.   USA 42 T-Bone Jason Richards GCSC Naples, FL, USA S2 7.9 25'11"
   15.   476 Vanquish Joe Pawlowski Youngstown Yacht Club Williamsville, NY, USA S2 7.9 26
   16. Doyle Sailmakers  USA 221 Zoom (Mixed Plus Division) Marino Garci MSA. Palmetto, FL, USA S2 7.9 25
 
 
 Division: PHRF_ToTToD / ToT
   Level Class
   1.   IRL 844 600 Dawn Hart XXX Tampa, FL, USA Sonar 23 177.0 / 0.8941
   2.   USA 616 Bismarck Uwe Vieille SPSC St Petersburg, FL, USA Sonar 23 177.0 / 0.8941
   3.   USA 715 Fawkes Kevin Holmberg Davis Islands YC/ St.Pete YC Tampa, FL, USA Sonar 23 177.0 / 0.8941
   4.   USA 1550 HolyMoly! Herb Maguire Tampa Sailing Squadron Apollo Beach, FL, USA J 22 22 180.0 / 0.8904
   5.   USA 59 Jabberwocky Jeremiah Laureano Tampa Sailing Squadron Apollo Beach, FL, USA J 22 22 180.0 / 0.8904
   6.   USA 633 Toad Array Fritz Kloepfel SPSA St. Petersburg, FL, USA Sonar 23 177.0 / 0.8941
 
 
Racing Area: HHSWRS Circle B
 Division: One Design 
   A Cat - Classic
   1.   USA 284 Richard Stevens LLSC Hoschton, GA, USA A Cat 18
   2.   439 2012DNA Jeff LoSapio WRSC Herndon, VA, USA A-cat 18
   3.   USA 73 Acat OH Rodgers Little Current YC Ontario& DIYC Thonotosassa, FL, USA A Cat 18
   4.   USA 165 Apocalypse Bob Webbon Upper Keys Sailing Club Tavernier, FL, USA A Cat Classic 18
   5.   USA 310 Cowbell Woody Cope Gulfport Yacht Club Tampa, FL, USA A Cat 18
   6.   POL 120 DNA Waldemar Kwasniewski SSS Osprey, FL, USA A cat 18
   7.   USA 148 Drifter Chris Bolton PRSA Lorton, VA, USA A Cat 18
   8.   USA 358 Flying Dutchman Tony Vandenoever Sarasota Sailing Squadron Port Charlotte, FL, USA A Cat 18
   9.   USA 007 Goldfinger Mike Krantz Lake Lanier Sailing Club Flowery Branch, GA, USA A Cat 18
   10.   USA 17 Hawaiian Pride Mark Batchelor CRAM Howell, MI, USA A Cat 18
   11.   USA 79 HIGHWAY STAR Patrick Stadt Melbourne Yacht Club Melbourne, FL, USA LR-5 5.482
   12.   USA 356 Hot Tub On Fire Mark Miller Lake Hopatcong YC Mt. Arlington, NJ, USA A Class Catamaran Classic 18
   13.   USA 268 Kiwi Magic Andrew Burdett Lake Hopatcong Budd Lake, NJ, USA A Cat 18
   14.   USA 777 Little More Trim Gilbert Macpherson Palm Beach Sailing Club Palm Beach Gardens, FL, USA A Cat - Classic 18
   15.   USA 449 Marstrom Axel Issel UKSC Weston, FL, USA A Cat Classic 18
   16.   USA 108 Mystery to Me Bobby Orr West River Sailing Club Shady Side, MD, USA A Cat 18
   17.   USA 193 Sailor Sue Christopher Brown OGYC Annville, PA, USA Acat 18
   18.   USA 235 Sparrow Hawk Joey Sparks Lake Lanier Sailing Club Gray, Tn, USA A-Cat 18
   19.   USA 332 SteadyState Terry Back Ding's Backyard Yacht Club Oviedo, FL, USA A Cat 18
   20.   usa 435 Thaiger John Cramer Fort Walton Yacht club Covington, LA, USA A Cat 18
   21.   USA 434 The Juice Is Loose Matt Morris Rogue Sailing/Rudder Club Jacksonville, Fl, USA A Cat Classic 18
   22.   USA 99 Thirty Six Ben Hall Bristol YC Bokeelia, FL, USA A Cat 18
 
   A Cat - Foiling
   1.   USA 76 Ravi Parent Alamitos Bay Yacht Club / Sarasota Sailing Squadron Bradenton, FL, USA A-Cat 18
   2.   USA 320 Bailey White LLSC Atlanta, GA, USA A Cat Foiling 18
   3.   USA 447 Acat Matthew Smyth Fwyc Fort Walton Beach, FL, USA A Cat 18
   4.   isv 15 a-cat Chris Batchelor none key west, fl, USA a-cat 18
   5.   USA 414 Arete Sam Carter West River Sailing Club Alexandria, VA, USA A Cat 18
   6.   USA 401 Blue Angel Daniel Paoli Csa Collinsville, IL, USA A Cat 18  
   7. Other  USA 9 Cloud 9 Jeff Brauch Transpacific Bokeelia, FL, USA A Cat 18
   8.   USA 6 DNA F1-C Bill Vining LLSC Roswell, GA, USA A Cat 18
   9.   USA 74 Double Play Scott Stevenson Carlyle Sailing Association St Charles, MO, USA A Cat 18
   10.   USA 3201 ED Rick Bernstein Carlyle Sailing Association Saint Louis, MO, USA A Cat 19
   11. 37   USA 37 eXploder Michael Christensen SSS Bradenton, FL, USA A Cat 18
   12.   USA 349 Freccia II Daniel Segraves Alamitos Bay Yacht Club Los Angeles, CA, USA A Class 18
   13.   399 French Fry Peter Levesque Bristol LITTLE COMPTON, RI, USA A Class 18
   14.   USA 426 Mr. Tommy Cam Farrah Fort Walton YC/ Southern YC/ Tulane University Destin, FL, USA A Cat- Foiling 18 feet
   15.   USA 143 Real Estate INK Solutions.com Mark Herendeen Space Coast Cats Melbourne, FL, USA Acat 18
   16.   USA 180 Red gear Robbie Daniel Red gear racing Clearwater, FL, USA A cat 18
   17.   USA 192 ShackAttack Ken Marshack red Gear Racing/Upper Keys Sailing Club Key Largo, FL, USA A Cat 18
   18.   CAN 29 Too Outrageous David Bradly Nepean Sailing Club Ottawa, ON, CAN A Class Catamaran 18
   19. Quantum Sails  USA 261 Veritas Marty McKenna West River Sailing Club Edgewater, MD, USA A Class Catamaran 18
 
   Weta
   1.   USA 1193 1193 Cliff Peshek GYC APOLLO BEACH, FL, USA WETA 14
   2.   USA 1258 1258 Terry Garner Fort Walton Yacht Club Ft Walton Beach, FL, USA Weta 14.5
   3.   1345 1345 Richard Kiczek Fort Walton Yacht Club Fort Walton Beach, FL, USA Weta 4.4 14.5
   4.   USA 437 437 Toni Sacco Ithaca YC/Quannapowitt YC Arlington, MA, USA Weta Trimaran 14.5
   5.   441 DogOnIt charles pucciariello Chesapeake Yacht Club Saint Petersburg, FL, USA WETA 13
   6.   USA 362 Honey I shrank the trimaran Richard Stephens Ithaca YC Ithaca, NY, USA Weta 14
   7.   USA 1191 Lady In Red Kim Higgs Sarasota Sailing Squadron Sarasota, Fl, USA Weta 14ft. 6 in
   8.   1213 No Worries Stephanie Taylor Carolina Sailing Club Greensboro, NC, USA Weta 14.5
   9.   518 Not My Boat Dan Kisel Mayfield Yacht Cub Ballston Spa, NY, USA Weta 14'5
   10.   USA 1192 Phantom II jon ewing Biscayne Bay Yacht Club Miami, fl, USA Weta 14.5
   11.   1212 Rumble Bee Philip Styne Corinthian Yacht Club of San Francisco Orlando, Fl, USA Weta 14
   12.   772 Sprezza Michelle Angrish Carolina Sailing Club Cary, NC, USA Weta 14.5
   13.   USA 1007 Strategery 007 Cliff Farrah Fort Walton Yacht Club Destin, FL, USA Weta 4.4M
   14.   1189 Sweet As Alan Taylor Carolina Sailing Club Greensboro, NC, USA Weta 14.5'
   15.   480 Tantrum II Todd Garner FWYC fort walton beach, FL, USA Weta 14.5
   16.   771 Thai Girl James Serpa Fort Walton Yacht Club Fort Walton Beach, FL, USA Weta 14.5
   17.   1313 The Monkey Circus John Harrop San Diego Yacht Club Murfreesboro, TN, USA Weta 14.5
   18.   USA 254 USA 254 Keith Rice Ithaca Yacht Club Newfield, NY, USA Weta Trimaran 14
   19.   1156 WETA PETE MERRIFIELD SPYC St Petersburg, FL, USA Weta 14
   20.   624 Weta Devin Van Zandt Mayfield Yacht Club Saint Augustine, FL, USA Weta 14
   21.   869 Weta Deboarh Deats FWYC Fort Walton Beach, FL, USA Weta 14.5
 
 
Racing Area: HHSWRS Circle C
 Division: One Design 
   J 70
   1. 17   117 117 Ty Baird St. Petersburg Yacht Club St. Petersburg, FL, USA J 70
   2. 94   1522 Aha! (Corinthian) (Mixed Plus Division) Stephanie Arnold & Ken Machtley Orcas Island Yacht Club Eastsound, USA J 70 23
   3. 23   USA 423 American Flyer (Corinthian) Steve Knoop Chicago Yacht Club Brooksville, FL, USA J 70 22.75
   4. 12   GBR 1123 Brutus III Charlie Thompson Royal Southern YC London, Middlesex, United Kingdom J 70 7m  
   5. 76   USA 576 Cinner (Corinthian) (Mixed Plus Division) Mark Fleckenstein Skaneateles Sailing Club Skaneateles, NY, USA J 70 22.75
   6. 69   USA 169 Emperia (Mixed Plus Division) Amy Baxter Saint Petersburg & Vineyard Haven Saint Petersburg, FL, USA J 70 22.75
   7. 52   USA 502 Haddock Sam Sansome CCYC Chicago, IL, USA J 70 22.75
   8. 53   USA 353 Heartbreaker (Mixed Plus Division) Laura Hughes Macatawa Bay Ada, MI, USA J 70 22.5
   9. 79   179 HH AEGIR - SPYC GIRLZ!! (Corinthian) (Junior Team) Bella Shakespeare St. Petersburg Yacht Club St. Petersburg, FL, USA J 70
   10. 29   USA 29 HH NJORD - SPYC (Corinthian) (Junior Team) Ethan Danielson St. Petersburg Yacht Club St. Petersburg, FL, USA J 70 7 meters
   11. 72   172 HH ODIN - SPYC (Corinthian) (Junior Team) Preston Weaver SPYC Lutz, Fl, USA J 70 22.75
   12. 88   USA 397 High Noon (Mixed Plus Division) Kelly Jones SPYC USA J 70  
   13. 19 North Sails  USA 819 Laser Cruiser (Corinthian) (Mixed Plus Division) Alexander Settles St Petersburg Yacht Club Gainesville, FL, USA J 70 22.75
   14. 68   USA 684 Level 5 Al Minella SPYC/HYC St Petersburg, FL, USA J 70 22.75
   15. 15   USA 3015 Mamacita (Mixed Plus Division) Erica Trejo Chicago Corinthian Yacht Club Chicago, IL, USA J 70 22
   16. 22   USA 2217 Orc-you Lon Ethington St. Petersburg Yacht Club St. Petersburg, FL, USA J 70 22
   17. 95   695 Polar Lincoln White Coast Guard Sailing New London, CT, USA J 70 22
   18. 13   CAY 1310 Powerplay (Mixed Plus Division) Beccy Anderson Coronado USA J 70 22.75
   19. 21   USA 1521 Progress Paul Green Severn Sailing Association Annapolis, MD, USA J 70 22.75
   20. 08   USA 1437 Rascal (Corinthian) (Mixed Plus Division) Hannah Polster Eastern Yacht Club Beverly, MA, USA J 70
   21. 71   USA 171 Rasta Racing (Mixed Plus Division) Nicolie Hendrickson Wayzata Yacht Club orono, MN, USA J 70 22.75
   22. 40   40 Sea Bags Women's Sailing Team (Mixed Plus Division) Erica Beck Spencer Prouts Neck Yacht Club Portland, ME, USA J 70 22.74
   23. 89   USA 301 SLYC J/70 (Mixed Plus Division) Team SAIL LAST SLYC / Hellerup Sejlklub DK fort lauderdale, fl, USA J 70 22.74
   24. 54   154 Spicy Bears (Corinthian) (Mixed Plus Division) Kelly McGlynn Little Egg Harbor Yacht Club Philadelphia, PA, USA J 70 22
   25. 11 Quantum Sails  USA 7011 SPYC (Corinthian) (Mixed Plus Division) Scott Mauney St. Petersburg Yacht Club St. Petersburg, FL, USA J 70 22.75
   26. 39   USA 839 Stampede (Mixed Plus Division) Bruno Pasquinelli FWBC Dallas, TX, USA J 70 22.75
   27. 55   USA 1355 TAZ (Corinthian) Chris Schoendorf Ephraim Yacht Club Sturgeon bay, WI, USA J 70 22.75
   28. 38   USA 381 Tea Dance Snake (Corinthian) Peter Bowe/Jenner/McNamara AYC Baltimore, MD, USA J 70 23.5
   29. 31   USA 548 Tres Burritos (Corinthian) (Mixed Plus Division) Merritt Sellers /StFYC/Little Traverse YC Larkspur, CA, USA J 70 21
   30. 84   884 Troll's Doll's (Mixed Plus Division) Katie Gluskin SPYC St. Petersburg, FL, USA J 70 23
   31. 43   USA 343 Truckin' (Corinthian) Alex Meleney Vineyard Haven YC Vineyard Haven, MA, USA J 70 22.75
 
   J 88
   1.   USA 24 Deviation Iris Vogel HYC;STC;NYYC New Rochelle, NY, USA J 88 29
   2.   USA 88 Exile Andy Graff Chicago Corinthian YC Chicago, IL, USA J 88 29
   3. 16 Quantum Sails  USA 16 Gaucho Dave Tufts Rochester YC Rochester, NY, USA J 88 29
   4.   USA 56 Whirlwind William Purdy Huguenot Yacht Club New York, NY, USA J 88 29
 
   Melges 24
   1.   USA 687 Firewater (Mixed Plus Division) Amanda Plewes DIYC Tampa, FL, USA Melges 24 24
   2. 736   USA 736 Guten Tag Donald Holst - Corinthian Lake Geneva Yacht Club Fontana, WI, USA Melges 24 24
   3.   USA 610 HERMES (C) Tony Stanley - Corinthian LLSC Grayson, GA, USA Melges 24 24
   4.   USA 777 long shot JOHN POULSON Davis Island YC SAINT PETERSBURG, FL, USA Melges 24 24
   5. 587   USA 587 Obsession Gary Schwarting Gulf Coast Sailing Club Naples, FL, USA Melges 24 24
   6. 118   USA 118 Patriot IV US Patriot Sailing / Peter Gibbons-Neff US Patriot Sailing Annapolis, MD, USA Melges 24 24
   7. 457   USA 457 ROGUE Bob Kroetsch DIYC TAMPA, FL, USA Melges 24 24
   8. 839   USA 839 The 300 Steven Boho LGYC Crystal Lake, IL, USA Melges 24 24
 
 
Racing Area: HHSWRS Circle D
 Division: One Design 
   L30
   1.   USA 14 L30 #14 Jopie Helsen - USA L30 30.4
   2.   USA 15 L30 #15 Chuck Ullman BYC Huntington Beach, ca, USA L30 31.4
   3.   USA 29 L30 #29 Chuck Norton - Venice, FL, USA L30 31.4
   4.   USA 30 L30 #30 Joe Hummel Chicago Corinthian Yacht Club Wilmette, IL, USA L30 31.4
   5. 28   USA 28 Morning Breeze Michael Norris Macatawa Bay Yacht Club Holland, MI, USA L30 31.4
   6.   USA 24 Pop'Aye & Co. Michael Popenas Bayview Yacht Club Dearborn, MI, USA L30 31.4
 
   Hobie 33 (Midwinter Championship)
   1.   USA 15287 Hi Tech Scott Maust Huron Yacht Club Pigeon, MI, USA Hobie 33 33
   2.   USA 77520 Holy Toledo Tim Andrews NCYC Sylvania, OH, USA Hobie 33 33
   3.   USA 24 Hot Stuff Richard Gailey Lake Monroe Sailing Association Debary, FL, USA Hobie 33 33
   4.   USA 41 KAOS Rich Brew Rudder Club Jacksonville, FL, USA Hobie 33 33
   5. 13   USA 3113 MYRAGE Christian Schaumloffel StormTC HamptonYC Virginia Beach, VA, USA Hobie 33 33
   6.   USA 7741 Rhumbline Steven Attard North Cape Yacht Club/NYCP Ottawa Lake, MI, USA Hobie 33 30
 
 
 Division: ORCGPH
   ORC A
   1.   IRL 3600 Abeona Joseph Toth St. Petersburg Yacht Club St. Petersburg, FL, USA Mumm 36 Mod 35'10 573.1(GPH)
   2.   83272 Avenger Telmo Basterra The Rudder Club of Jacksonville Jacksonville, FL, USA Carrera 290 29 554.1(GPH)
   3.   130 Bad Monkey Michael Royer St Pete Sailing Center Ruskin, FL, USA Henderson 30 30 565.8(GPH)
   4.   ITA 2277 Christopher Dragon Andrew & Linda Weiss Storm Trysail Club Hartsville, SC, USA Italia 11.98 39 593.4(GPH)
   5.   USA 121 DOUBLE DOWN Team SAIL LAST SLYC / Hellerup Sejlklub DK fort lauderdale, fl, USA Henderson 30 30 559.7(GPH)
   6.   USA 16 Fireball Bill & Jackie Baxter Riverside Yacht Club Stamford, CT, USA J 111 36.5 572.1(GPH)
   7.   USA 25 Fortissimo 2 Martin Kullman SPYC St. Petersburg, FL, USA IC37 37 536.2(GPH)
   8. 69 Quantum Sails  USA 169 Shambhala J A Booker Davis Island Yacht Club St. Petersburg, FL, USA Melges 32 32 534.9(GPH)
   9.   USA 9354 Shark Rider bob harkrider Augusta Sailing Club augusta, ga, USA Aerodyne 38 38 554.1(GPH)
   10.   USA 42341 Warrior Grant Dumas St. Petersburg Yacht Club Gulfport, FL, USA Tripp 38 38 589.0(GPH)
   11. Doyle Sailmakers  USA 39523 Wasabi Eric Lopez del Valle US Sailing Palm Harbor, FL, USA Farr 395 39 571.9(GPH)
 
   ORC B
   1.   USA 1293 Awaken Quentin Bruhn Davis Island Yacht Club Hudson, FL, USA J 80 26 660.7(GPH)
   2.   USA 40980 Back Off Tony Barrett SPSA St. Petersburg, FL, USA Soverel 33 33 608.5(GPH)
   3.   93 Breezin Bayou Stephen Mitcham DIYC Saint Petersburg, FL, USA J105 34.5 617.5(GPH)
   4.   USA 40401 Eagle One Timothy LaRiviere BYC , Smyrna Beach, Detroit, MI, USA Express 27 27 664.7(GPH)
   5.   USA 40429 Family Circus Paula Bersie Corinthian Yacht Club of Seattle Seattle, WA, USA J 29 26 652.6(GPH)
   6.   USA 83198 Fire & Ice George Cussins DIYC/TSS Apollo Beach, FL, USA J 105 34.5 610.7(GPH)
   7.   USA 97925 Fully Involved Andrew Smith Tampa, FL, USA B-25 25 ft 651.8(GPH)
   8.   40787 Meltemi Alexander Korakis DIYC Tampa, FL, USA S291 29'10 672.2(GPH)
   9. Ullman Sails  43985 Peacemaker Jeff Sampson North Star Sail Club East Lansing, MI, USA Nelson Marek 29.5 639.8(GPH)
   10.   USA 40688 Yard Goat Jamie Myers DIYC Tampa, FL, USA Soverel 33 609.2(GPH)
 
 
Racing Area: STP Saturday Only
 Division: PHRF 
   North Sails Rally - Spinnaker
   1.   USA 4159 Fat Lady David Mendelblatt St Petersburg HS Saint Petersburg, FL, USA J24 24 171.0
   2.   1 Honey Pie Richard Svendsen Tampa Sailing Squadron Lithia, FL, USA Caraluna 245 24 171.0
   3. North Sails  USA 800 KELLY Robert De Moss Davis Island YC Tierra Verde, Fl, USA Beneteau 34 34 96.0
   4.   USA 50596 Southern Cross Thomas Conwell Ft. Myers, FL, USA N/M 46 46 -12.0
   5.   usa 11 Tack Tick Michael Siedlecki SPSA St Petersburg, FL, USA Martin243 24 39.0
 
   North Sails Rally - Racer Cruiser
   1.   USA 8484 Liquid Time Gail Heausler Davis Island Yacht Club Tampa, FL, USA Beneteau 40 39.83 108.0
   2.   USA 164 Mother Ocean Richard Gress / Mark Requa Davis Island Yacht Club Redington Shores, FL, USA O’Day 40 40 120.0
   3.   005 REVENGE Lee Burstiner DIYC Tampa, FL, USA Dufour 34 34 132.0
 
   North Sails Rally - Cruising
   1.   USA 434* Amber Looe Michael Reed SPSA St. Petersburg, FL, USA Beneteau First 235 23.33 230.0
   2.   USA 632 CAYENNITA III Antonio F. Sanpere St. Petersburg Y.C. St. Petersburg, FL, USA c&C 24 274.0
   3.   33 Cynosure William Herrmann St Petersburg Sailing Assoc. St. Petersburg, FL, USA Tartan 33 33’9” 210.0
   4.   161 Fiddlesticks Guy VanDoren Spsa St petersburg, FL, USA Nonsuch 30 30  
   5.   482 Geodesic2 Andrew Tucker TSS Tampa, Fl, USA Endeavour 37 260.0
   6.   USA 14 Island Hopper Carol Elwood DBC Dunedin, FL, USA Hooks Custom 34 34 224.0
   7. North Sails  USA 206* Koinonia II Garth Reynolds St. Petersburg Sailing Association & Boca Ciega Yacht Club St. Petersburg, FL, USA Tartan 33 33'9 192.0
   8.   115* Legacy (S) Dave Roberts SPSA Clearwater, FL, USA Catalina 310 31 238.0
   9.   USA 21 Satori Bill Van Emburg DIYC Lutz, FL, USA Catalina 425 WK 43.5 143.0
   10.   304 Surge Charles Archer St. Pete Sailing Association Pinellas Park, FL, USA Compass 47 47 178.0
   11.   NCC1701 Wind Caller Joe McClash Byc Bradenton, FL, USA Catalina 42 42 151.0
 
 


2022 Helly Hansen Sailing World Regatta Series - St. Petersburg
Corinthian Teams - Final Scratch Sheet

    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: HHSWRS Circle C
 Division: One Design
     J 70
   1. 94   1522 Aha! Stephanie Arnold & Ken Machtley Orcas Island Yacht Club Eastsound, USA J 70 23
   2. 23   USA 423 American Flyer Steve Knoop Chicago Yacht Club Brooksville, FL, USA J 70 22.75
   3. 76   USA 576 Cinner Mark Fleckenstein Skaneateles Sailing Club Skaneateles, NY, USA J 70 22.75
   4. 79   179 HH AEGIR - SPYC GIRLZ!! Bella Shakespeare St. Petersburg Yacht Club St. Petersburg, FL, USA J 70
   5. 29   USA 29 HH NJORD - SPYC Ethan Danielson St. Petersburg Yacht Club St. Petersburg, FL, USA J 70 7 meters
   6. 72   172 HH ODIN - SPYC Preston Weaver SPYC Lutz, Fl, USA J 70 22.75
   7. 19 North Sails  USA 819 Laser Cruiser Alexander Settles St Petersburg Yacht Club Gainesville, FL, USA J 70 22.75
   8. 08   USA 1437 Rascal Hannah Polster Eastern Yacht Club Beverly, MA, USA J 70
   9. 54   154 Spicy Bears Kelly McGlynn Little Egg Harbor Yacht Club Philadelphia, PA, USA J 70 22
   10. 11 Quantum Sails  USA 7011 SPYC Scott Mauney St. Petersburg Yacht Club St. Petersburg, FL, USA J 70 22.75
   11. 55   USA 1355 TAZ Chris Schoendorf Ephraim Yacht Club Sturgeon bay, WI, USA J 70 22.75
   12. 38   USA 381 Tea Dance Snake Peter Bowe/Jenner/McNamara AYC Baltimore, MD, USA J 70 23.5
   13. 31   USA 548 Tres Burritos Merritt Sellers /StFYC/Little Traverse YC Larkspur, CA, USA J 70 21
   14. 43   USA 343 Truckin' Alex Meleney Vineyard Haven YC Vineyard Haven, MA, USA J 70 22.75
 
 


2022 Helly Hansen Sailing World Regatta Series - St. Petersburg
Final - Sub-Class Scratch Sheet

    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: HHSWRS Circle A
 Division: One Design  
     Lightning - Mixed Plus Division
   1.   15582 15582 Tanner Probst Buffalo Canoe Club Lakewood, OH, USA Lightning 19
   2.   USA 15206 Daddy's Little Girlz William Hofmeister Harbor Island Yacht Club Wartrace, TN, USA Lightning 19
   3. 23   USA 15532 Infinity Debbie Probst BCC Indian Rocks Beach, FL, USA Lightning 19
   4.   USA 11307 Red Solo Cup Joel Humphrey Pontiac Yacht Club Gulf Breeze, FL, USA Lightning 19
   5. Doyle Sailmakers  USA 221 Zoom Marino Garci MSA. Palmetto, FL, USA S2 7.9 25
 
 
Racing Area: HHSWRS Circle C
 Division: One Design  
     J 70 - Junior Team
   1. 79   179 HH AEGIR - SPYC GIRLZ!! Bella Shakespeare St. Petersburg Yacht Club St. Petersburg, FL, USA J 70
   2. 29   USA 29 HH NJORD - SPYC Ethan Danielson St. Petersburg Yacht Club St. Petersburg, FL, USA J 70 7 meters
   3. 72   172 HH ODIN - SPYC Preston Weaver SPYC Lutz, Fl, USA J 70 22.75
 
     J 70 - Mixed Plus Division
   1. 94   1522 Aha! Stephanie Arnold & Ken Machtley Orcas Island Yacht Club Eastsound, USA J 70 23
   2. 76   USA 576 Cinner Mark Fleckenstein Skaneateles Sailing Club Skaneateles, NY, USA J 70 22.75
   3. 69   USA 169 Emperia Amy Baxter Saint Petersburg & Vineyard Haven Saint Petersburg, FL, USA J 70 22.75
   4. 53   USA 353 Heartbreaker Laura Hughes Macatawa Bay Ada, MI, USA J 70 22.5
   5. 88   USA 397 High Noon Kelly Jones SPYC USA J 70  
   6. 19 North Sails  USA 819 Laser Cruiser Alexander Settles St Petersburg Yacht Club Gainesville, FL, USA J 70 22.75
   7. 15   USA 3015 Mamacita Erica Trejo Chicago Corinthian Yacht Club Chicago, IL, USA J 70 22
   8. 13   CAY 1310 Powerplay Beccy Anderson Coronado USA J 70 22.75
   9. 08   USA 1437 Rascal Hannah Polster Eastern Yacht Club Beverly, MA, USA J 70
   10. 71   USA 171 Rasta Racing Nicolie Hendrickson Wayzata Yacht Club orono, MN, USA J 70 22.75
   11. 40   40 Sea Bags Women's Sailing Team Erica Beck Spencer Prouts Neck Yacht Club Portland, ME, USA J 70 22.74
   12. 89   USA 301 SLYC J/70 Team SAIL LAST SLYC / Hellerup Sejlklub DK fort lauderdale, fl, USA J 70 22.74
   13. 54   154 Spicy Bears Kelly McGlynn Little Egg Harbor Yacht Club Philadelphia, PA, USA J 70 22
   14. 11 Quantum Sails  USA 7011 SPYC Scott Mauney St. Petersburg Yacht Club St. Petersburg, FL, USA J 70 22.75
   15. 39   USA 839 Stampede Bruno Pasquinelli FWBC Dallas, TX, USA J 70 22.75
   16. 31   USA 548 Tres Burritos Merritt Sellers /StFYC/Little Traverse YC Larkspur, CA, USA J 70 21
   17. 84   884 Troll's Doll's Katie Gluskin SPYC St. Petersburg, FL, USA J 70 23
   18.   USA 687 Firewater Amanda Plewes DIYC Tampa, FL, USA Melges 24 24
 
 

Back to previous page
Main Menu

Helly Hansen Sailing World Mount Gay Rum North Sails
Sunsail Torqeedo Marlow Regatta Craft Mixers
Anchor Brewing Bitter End Yacht Club Team 1 Newport Sailors for the Sea

Copyright © Interactive Creations 2000-2022