168th NYYC Annual Regatta
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Total
Annual Regatta - Blue Circle Racing
One Design Division
12 Metre
1.   USA 30 Freedom (M) 12 Meter Takashi Okura 1 1 3 1 6.0
2.   US-26 Courageous (M) 12 Meter Gary Jobson 2 2 2 2 8.0
3.   US 16 Columbia (T) 12 Metre Kevin Hegarty Tony Chiurco 3 3 4 3 13.0
4.   US 17 Weatherly (T) 12 Metre Steven Eddleston 4 4 5 4 17.0
5.   KA 10 Challenge 12 (M) 12 Metre Jack LeFort 6/DNC 6/DNC 1 5 18.0
 
 
ORC Division
ORC A
1.   USA 45 Bella Mente Maxi 72 Hap Fauth 1 2 1 2 3 2 11.0
2.   CAY 007 Vesper IRC 72 Jim Swartz 2 1 3 1 2 3 12.0
3.   US 60722 Proteus maxi 72 George Sakellaris 3 3 2 3 1 1 13.0
4.   USA 119 Denali JV 66 Michael D'Amelio 5 4 4 4 4 4 25.0
5.   USA 97999 Arctos Andrews 70 Charles Bayer 6 6 6 5 5 5 33.0
6.   USA 50095 KODIAK RP 66 MIDN 1/C Jon Middlebrooks 4 5 5 7/DNC 7/DNC 7/DNC 35.0
 
ORC B
1.   USA 52007 Vesper TP52 David Team 1 2 1 2 1 1 8.0
2.   USA 55052 FOX Botin 52 Victor Wild 3 1 2 1 2 2 11.0
3.   GBR 11152 Gladiator TP52 Tony Langley 2 3 3 3 6 3 20.0
4.   USA 47003 Stark Raving Mad IX Carkeek 47 Jim Madden 4 4 4 5 4 4 25.0
5.   USA 4415 Interlodge IV Botin 44 Austin and Gwen Fragomen 5 5 5 4 3 5 27.0
6.   USA 45045 Pterodactyl R/P 45 Scott Weisman 6 6 6 6 5 6 35.0
 
ORC E
1.   USA 8198 Rima98 Italia 11.98 John Brim 2 1 2 1 1 2 9.0
2.   USA 60909 Bravo J 111 Andrew Ward / Sedgwick Ward 1 3 1 2 2 3 12.0
3.   USA 2277 Christopher Dragon Italia 11.98 Andrew & Linda Weiss 3 2 4 3 3 1 16.0
4.   USA 162 Leading Edge J 109 Tom Sutton 4 4 3 4 5 5 25.0
5.   USA 266 Vento Solare J 109 Bill Kneller 5 5 5 5 4 4 28.0
6.   USA 11235 #bigsandwich J 112e George Harrington 7 7 7 6 6 6 39.0
7.   USA 112 Reviver J 112e Scott Devine 6 6 6 7 7 8 40.0
8.   USA 43950 Temptress Taylor 41 John Gowell 8 8 8 8 8 7 47.0
9.   USA 7000 Victorine Columbia 32 David Conlon 9 9 9 9 9 9 54.0
10.   USA 1111 Freedom J 109 Cory Eaves 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 66.0
 
 
Annual Regatta - Green Circle Racing
CRF MkII Division
Classics 1
1.   NYYC 13 Marilee NY 40 Ken Colburn 2 1 1.5/RET 4.5
2.   USA 6 Onawa 12 Metre Christopher Culver 3 2 1 6.0
3.   USA 75249 Blackfish (spin) Taylor 49 Ron & Carolyn Zarrella 1 3 5/DNF 9.0
4.   W.76 USA 1 Wild Horses W Class 76 Donald Tofias 4 4 2 10.0
 
Classics 2
1.   16 Dorade S&S 52 Matt Brooks 1 1 1 3.0
2.   L 7 Leaf Luders 24 Ben Hall 2 2 2 6.0
3.   USA 18 Angelita 8 Metre Skelsey Croll 3 3 6/DNC 12.0
4.   993 Abigail (spin) Alden Jesse Terry 4 6/DNF 6/DNC 16.0
5.   USA 45401 Marionette Ketch Alexander von Perfall 5 6/DNC 6/DNC 17.0
 
 
PHRF Division
PHRF 1
1.   USA 151 OUTLIER Botin 55 Harvey Jones 3 2 1 1 7.0
2. North Sails  GRE 55 IRIE 2 Kerr 55 Brian Cunha 1 1 3 2 7.0
3.   USA 62408 Prevail Tripp 65 Dudley Johnson 2 4 2 4 12.0
4.   USA 40036 Katahdin Farr 40 Trevor W. Nelson 4 3 4 5 16.0
5.   USA 6905 Laura Westerly Marine RP 60 Francis Curren / William Titus 5 5 5 3 18.0
6.   USA 51868 Defiance Swan 56 Peter Noonan 6 6 6 7/DNF 25.0
 
PHRF 3
1.   USA 1976 Mischief Lyman-Morse 40 David Schwartz 2 3 2 7.0
2.   USA 43 GRIMACE J 100 Dawson Hodgson 5 1 3 9.0
3.   USA 32086 Hawk Evelyn 32-2 Richard & Katie Barker 1 5 4.5 10.5
4.   USA SK 19 Blackwing Herreshoff 28 George Hinman 11 2 1 14.0
5.   53194 Dark Star Evelyn 32 M Roger Lowlicht 3 6 6 15.0
6.   USA 269 Mighty Puffin J 29 Steve Thurston 7 7.5 4.5 19.0
7.   USA 33004 Alchemist Sunfast 3300 Darren Walters 4 7.5 9 20.5
8.   USA 620 Blitz J 105 Chris Tate 8 4 10 22.0
9.   60154 MAKAI C&C 110 Ted Hood 6 9 7 22.0
10.   333 Brigadoon J 105-Modified Robert Morton 9 10 8 27.0
11.   USA 413 Dark 'n Stormy J 105 Joyce, Reservitz, and Wagner 10 11 11 32.0
12.   68 SPRAY Stuart Knockabout Andrew McClatchy 14/DNF 14/DNC 14/DNC 42.0
13.   USA 55110 Haerlem Nautor Swan CC 55 Hendrikus Wisker 14/DNC 14/DNC 14/DNC 42.0
 
 
Annual Regatta - Red Circle Racing
One Design Division
Shields
1.   USA 107 Grace Shields John Burnham/ Reed Baer 2 6 1 1 1 1 12.0
2.   181 Helen Shields Ed Adams 1 1 2 2 4 4 14.0
3.   USA 258 Tinky Shields Clayton Deutsch 3 4 4 6 3 3 23.0
4.   USA 11 Apollo 11 Shields Joe Bardenheier 4 5 8 3 6 12 38.0
5.   USA 166 Tantrum Shields Jonathan Hough 12 3 7 8 2 9 41.0
6.   USA 158 Glory Shields Ron Oard 7 2 10 7 5 10 41.0
7.   121 Mahi Shields David Bush-Brown 6 7 3 10 10 6 42.0
8.   USA 151 Meander Sheilds Scott Foberg 5 11 6 4 9 7 42.0
9.   USA 237 Bit~O~Honey Shields Ken Deyett 9 10 11 5 7 2 44.0
10.   USA 238 White Rabbit Shields Richard Robbins 8 8 5 9 8 11 49.0
11.   245 Hawk Shields Peter K Siegl 10 9 9 11 11 8 58.0
12.   223 Aileen Shields Clare Evans 11 12 12 12 12 5 64.0
 
 
PHRF Division
PHRF 2
1.   USA 52443 Vamoose J 133 Bob Manchester 1 1 1 3.0
2.   USA 30 Wicked 2.0 J 111 Douglas Curtiss 3 2 3 8.0
3.   USA 1 Incognito J 121 Joe Brito 2 4 4 10.0
4.   USA 2 Cavalino W-37 Mike Toppa 6 3 2 11.0
5.   USA 61378 Camelot Brenta Jonathan Litt 4 5 7 16.0
6.   USA 30014 Twist & Shout C&C 30 OD Wesley Bright 5 8 5 18.0
7.   USA 320 Ghost Farr 30 Andrew and Christina Besheer 7 9 6 22.0
8.   USA 60017 Eclipse C&C 41 Mark Coleman 8 7 9 24.0
9.   USA 711 Odyssey X-50 David Brodsky / Alfred Van Liew 10 10 8 28.0
10.   USA 52095 Brizo Beneteau First 40.7 Vicky wiseman 9 11 10 30.0
11.   USA 61121 Eagle J 121 Steven Levy 14/DNC 6 14/DNC 34.0
12.   USA 4444 Running Tide S&S Beau Van Metre 14/DNC 14/DNC 14/DNC 42.0
13. 68   USA 68 Celeritas Beneteau Figaro 3 Malcolm Gefter 14/DNC 14/DNC 14/DNC 42.0
 
PHRF Non-Spinnaker
1.   USA 50569 Star Dancer Freedom 35 David Pedrick 2 1 1 2 6.0
2.   NA-5 Frolic Luders Navy Yawl Bill Doyle 1 2 3 1 7.0
3. Doyle Sailmakers  18 Ponyo Camden Class Knockabout Paul Koch 3 3 2 5/DNC 13.0
4.   USA 61368 FIDELIA Hanse 348 Barbara Vietor 4 5/DNC 4 5/DNC 18.0
 
 
Annual Regatta - White Circle Racing
One Design Division
IC37
1.   USA 017 Qubit IC37 Chris Lewis 4 1 2 6 1 2 16.0
2. North Sails  CAN 035 Defiant IC37 Terry McLaughlin 6 4 1 3 3 3 20.0
3. 24   USA 024 RAMROD IC37 Rodrick Jabin 8 6 11 1 7 1 34.0
4. 23   USA 023 New Wave IC37 Steve Liebel 17 2 4 9 2 8 42.0
5.   USA 020 MO IC37 Benjamin/Hannah Kinney/Swett 5 5 14 4 9 6 43.0
6. 33   USA 033 Yonder IC37 Douglas Newhouse 1 15 16 2 6 7 47.0
7.   USA 012 MENACE IC37 HOWARD SPENCER 11 11 9 12 4 4 51.0
8. 29   USA 029 Arethusa IC37 Phil Lotz 2 7 10 8 12 14 53.0
9.   USA 006 HHB IC37 Darden / Francisco 3 14 3 5 17 13 55.0
10.   USA 014 Das Blau Max IC37 Cory, Mark and Nick Sertl Sertl 15 3 7 16 10 10 61.0
11.   USA 013 Ursa Minor IC37 Peter Cummiskey 10 13 5 7 11 15 61.0
12.   USA 004 Kashmir IC37 Michael Mayer Steve Henderson 16 8 12 11 5 9 61.0
13. North Sails  USA 022 Skeleton Key IC37 Peter Wagner 7 10 15 18 8 5 63.0
14. 31   USA 031 Gamecock IC37 Peter McClennen 12 12 6 13 14 11 68.0
15. 27   USA 027 Midnight Blue IC37 Alexis Michas 14 9 17 10 13 12 75.0
16.   USA 003 Mahalo IC37 Charles Kenahan 9 17 8 19 18 17 88.0
17.   USA 009 Ticket IC37 Ed Whitmore 13 18 13 17 16 16 93.0
18.   USA 015 Old School IC37 Ganson Evans 19 16 18 15 15 21/DNF 104.0
19. 21   GBR 021 Foreign Affair IC37 William Edwards 18 19 19 14 19 18 107.0
20. North Sails  USA 002 Res Potentia IC37 THOMAS NEWMAN 20 20 20 20 20 19 119.0
 
 
ORC Division
ORC C
1.   USA 60432 Cool Breeze Mills 43 Custom John Cooper 1 2 3 2 2 2 12.0
2.   USA 4206 Impetuous Swan 42 Paul Zabetakis 5 5 4 1 1 1 17.0
3.   USA 4243 Tio Loco Club Swan 42 Henry Brauer Steve Madeira 2 4 2 3.5 3 5 19.5
4.   USA 1201 After Midnight CTM41 Paul Jeka 3 1 1 6 6 3 20.0
5.   USA 4224 Zammermoos Swan 42 David Fass 4 3 5 3.5 5 4 24.5
6.   BER 1000 Nasty Medicine Corby 41 Stephen Sherwin 6 6 6 5 4 6 33.0
7.   40025 Oakcliff Farr 40 Gray Farr 40 Mod Oakcliff Sailing 7 7 7 8 7 7 43.0
8.   USA 51990 Oakcliff Farr 40 Blue - Team Bitter End Farr 40 Oakcliff Sailing 8 8 8 7 8 8 47.0
 
ORC D
1.   USA 93586 Escape Velocity 2 Summit 40 Ben Chigier 1 1 1 6 3 4 16.0
2.   USA 60003 Tarahumara J 122 Jack Gregg 2 3 7 2 2 3 19.0
3.   USA 52939 Teamwork J 122 Robin Team 4 4 6 5 1 1 21.0
4.   USA 88222 elbow room J 122 Doug Evans 3 8 2 1 6 2 22.0
5.   USA 61219 Dark Storm J 121 Ken Comerford 6 2 4 3 9 5 29.0
6.   USA 7192 WASP J/133 MIDN 1/C Jack Neubauer 5 5 5 4 5 6 30.0
7.   USA68750 Wings J121 USCGA / Lincoln White 7 6 3 7 4 8 35.0
8.   USA 42324 Glory J 44 United States Coast Guard Academy 8 9 8 9 7 7 48.0
9. North Sails  USA 1416 Sonrisa Xp 44 Jeffrey McCarron 9 7 9 8 8 10/DNF 51.0
 
 



Protest Filing Report as of 19/Aug/2022 @ 02:02 AM

No. Race # Protesting   Protested Reason Hearing Status Jury Decision
1. Marilee ( NYYC 13) vs Blackfish (spin) (USA 75249) Rule 11 05:05PM Closed Redress granted to Marilee / Marilee to be scored 1.5 points for Race 3
2. Zammermoos (USA 4224) vs Impetuous (USA 4206) Rules 10, 13 05:15PM Closed Protest invalid
3. Dark Star ( 53194) vs Mischief (USA 1976) Rules 20.1 a, b, c and 20.2 c 05:20PM Closed Protest withdrawn
 

Back to previous page
Main Menu

Hammetts Hotel Helly Hansen Safe Harbor Marinas

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022